Printer Friendly Version Nikola Tesla, genijalni i ekscentrični srpski pronalazač, u izložbi koja obuhvata njegov život i delo (La Nacion) @ 11 January 2017 11:57 PM

La Nacion, 05.01.2017.god.

Nikola Tesla, genijalni i ekscentrični srpski pronalazač, u izložbi koja obuhvata njegov život i delo

Izložena su dokumenta, video materijali, fotografije i makete, može se posetiti do 04. februara u Fundaciji Telefonika

Nora Bar


“Nikola Tesla se danas smatra za najvećeg pronalazača svih vremena. Ima više originalnih izuma od bilo kog čoveka u istoriji. Veći je od Arhimeda, Faradeja ili Edisona. Zbog njegove smelosti, njegovih otkrića, kako bazičnih tako i onih revolucionarnih, nema mu ravnog. Njegov genijalni um je jedno od sedam svetskih intelektualnih čuda.”

Inspiracija ovog neograničenog divljenja je niko manje do srpski genije koji je naslutio tehnologije kao što su robotika, avioni sa vertikalnim uzletanjem, alternativna energija i bežični prenos. Ovim parafom ga je, Hugo Gernsback, osnivač i urednik magazina Electrical Experimenter, koji je od januara 1919. god. objavio seriju Teslinih autobiografskih pisama, predstavio svojim čitaocima.

Ovih dana, Tesla, filmski junak rođen u Austrougarskoj imperiji 1856. god., je glavni junak izložbe o svom životu i radu koja će biti otvorena do 04. februara u Fondaciji Telefonika.

„Pre nego što sam došla ovde imala sam veliku želju da organizujemo ovu izložbu iz jednog prostog razloga: već smo organizovali jednu dok sam bila ambasador u Španiji i bila je jedan od najvećih uspeha u mojoj karijeri – priča sa entuzijazmom ambasadorka Srbije u Buenos Airesu, Jela Bacovic-. Smatrala sam velikom šansom da se ista ponovi. Pre nego što sam došla, razgovarala sam sa direktorom Muzeja Nikola Tesla u Beogradu, Branimirom Jovanovicem, koji je odmah pristao.“  

„Nikola Tesla, pronalazač XXI veka“ je najvažnija izložba koja je napravljena u čast ove ličnosti. „U Srbiji se Tesla smatra herojem- priča Jovanović -. Radi se o najvećoj izložbi o njegovom životu i delu. Sadrži dokumenta, fotografije i video prikaze, pored maketa i reprodukcija nekih od njegovih izuma… Naša ideja je prevashodno bila da se približi Teslin rad publici, pre svega mladima. Ne toliko zalazeći u dubinu njegovih izuma, već u Teslinu tajnovitost.“ 

Glavni junak ove izložbe je živeo i radio krajem XIX veka i prvoj polovini XX veka.

„Potiče iz jedne stare srpske porodice koja je živela na granici sa Austrijom tokom izuzetno teškog perioda – objašnjava Jovanović -. Njegov otac je bio sveštenik i njegov stric vojno lice. Njegov otac je želeo da on postane pravoslavni sveštenik, ali je on postao naučnik. U tom periodu, nauka o električnoj energiji je bila nešto novo, tako da ga je odmah zainteresovala. Bio je genije, imao je fantastične ideje. Nije imao nepokretnosti, porodicu, ženu, decu, ništa osim svojih izuma. Do sada se računa da je imao 309 patenata koji su mu pripadali, od kojih je 112 originalnih, napravljenih u Sjedinjenim Američkim državama, dok su ostali tzv. „analogni“ koji su pronađeni širom sveta.“

Tesla je bio pronalazač, inženjer i fizičar. Njegov naučni razvoj je bio osnov za neizmeničnu struju, uključujući višefazni sistem prenosa električne energije, i indukcionih motora koji su omogućili Drugu industrijsku revoluciju.

„Registrovao je 36 patenata tzv. „višefaznih sistema“ – nastavlja Jovanović -.  Bio je to njegov prvi doprinos modernoj tehnologiji, zato što su bili kupljeni od strane Džordža Vestinghausa i zato što su izmenili društvo.“ 

U SAD, gde je radio od 1884, se takmičio sa Edisonom. Bio je ekscentrična ličnost koja je bila deo popularne kulture i deo tadašnjeg javnog života. Njegova posvećenost poslu je bila apsolutna. Međutim, njegove vizije, koje su bile neverovatne za to vreme, su dovele do toga da je završio svoje dane izolovan. Priča se da je umro u siromaštvu sa svojih 86 godina.

„Nikada se nije ženio i tvrdio je da nikada nije ni dotakao jednu ženu. Bio je nevin, kao Njuton i mnogi stariji naučnici – priča Jovanović -. Teslin muzej je osnovan 1952. god., nakon njegove smrti. Njegovu celokupnu zaostavštinu je preneo njegov sestrić u Beograd, te je otvoren 1955. god. Sada sadrži 165.000 originalnih dokumenata, 50.000 novinskih isečaka koje je čuvao i 1.000 knjiga.“

Jovanović je počeo kao student 1977. god. i ostao 4 godine. Po sticanju diplome mašinskog inženjera, mislio je da će ostati samo još godinu dana, ali je proveo 20 godina istražujući. „Moji i diplomski i doktorski rad su bili o Tesli – kaže-. Specijalizirao sam na tu temu. Bio sam direktor muzeja između 1996. god. i 2001. god., nakon čega sam radio na univerzitetu, a pre tri godine sam pozvan da se vratim u muzej i sada se trudim da bude više svetski priznat. Mislim da ćemo ove godine oboriti rekord sa 100.000 posetilaca. Za jedan mali muzej to je apsolutno jedinstveno.“

Izložba „Nikola Tesla. Pronalazač XXI veka“ je organizovana od strane Fondacije Telefonika u saradnji sa Muzejem Nikola Tesla u Beogradu. Ulaz je besplatan i ima organizovane obilaske od ponedeljka do subote, u 15:30, 17:30 i 19:00 časova, u ulici Arenales 1540, B. Aires. Više informacija na:
http://www.fundaciontelefonica.com.ar/exposiciones/exposicion-nikola-tesla/